Princip sítostisku
Princip sítotisku

Sítotisk ve zkratce

Jedná se o techniku tisku, kdy je vytlačována tisková barva plochým sítem na potiskovaný materiál. Potiskované plochy jsou vymezeny šablonou, kterou lze na síto kopírovat přímo nebo nepřímo přenést z pigmentované fólie. Výhodou sítotisku je velký nános tiskové barvy, neomezené možnosti volby potiskovaného materiálu (obaly, hrnky, textilie atd.) a efektivnost i při nízkých tiskových sériích.

Přímý tisk (sítotisk) je jedním z nejstarších technologií pro potisk textilu. Jako první nechal tuto technologii tisku dovézt do Československa Tomáš Baťa z USA, kde byla vyvinuta. Sítotisk se hojně používá dodnes nejen v užité grafice a v průmyslu, ale i volné grafice a v neposlední řadě při potisku reklamních triček a textilu všeobecně.

Historie

Moderní sítotisk známe od přelomu 19. a 20. století, kdy se přerodila spousta tradičních technik do nových technologií. Kořeny však má v nanášení barev pomocí papírové šablony, čímž se zušlechťovaly látky, především hedvábí, v oblastech dálného východu již před mnoha tisíciletími. Není jisté, zda se Číňané přiučili těmto postupům v Japonsku či Indii, nebo je naopak do těchto koutů světa sami exportovali, nicméně odtud přišla tato metoda do Evropy a USA. .

V začátcích 20. století jsou registrovány první patenty v této oblasti a následuje využití sítotisku ve stejném oboru, v němž jej používali i jeho objevitelé, tedy nyní již v textilním průmyslu. Do české kotliny dorazil na sklonku meziválečného období, proniká do rozsáhlého textilního prostředí a brzy se začíná prodírat do dalších oborů, jako je sklářství a vznikající reklamní průmysl, jenž podporoval náš snad nejznámější průmyslník své doby, Tomáš Baťa. .

Opravdový rozmach sítotisku přichází po druhé světové válce. Centrem se stává Německá spolková republika, kam nejnovější technologii přiváží a využívá americká armáda. Kromě čistě komerčního využití nachází později sítotisk své mistry také mezi výtvarnými umělci. Tomuto směru tvorby se začalo říkat serigrafie. Jednoznačně nejznámějším tiskařem se stal Američan Andy Warhol se svým snad nejpopulárnějším portrétem Marilyn Monroe a nezapomenutelnými plechovkami. .

Technologie tisku

Princip sítotisku je v zásadě velmi jednoduchý, jde o protlačování barvy pomocí těrky nebo válečku skrz propustná místa sítotiskové matrice. Tato matrice je složena nejčastěji z rámu propustné, dnes nejčastěji syntetické tkaniny, tzv. sítoviny. Samotná sítovina je kalibrována vždy k určité konkrétní propustnosti množství barvy. Tato propustnost je dána hustotou vláken, která tkaninu tvoří. Silné vrstvy barev, a tedy vysoká propustnost, jsou žádány při potisku savých materiálů, jako je textil. Naopak tenké vrstvy barvy jsou preferovány při potisku nesavých materiálů, jako jsou plasty či kovy, pro ně se využívá sítovina se značně hustými vlákny.

Sítotisková matrice, jednodušeji síto, dnes vzniká zhruba takto. Z tiskových dat je na laserové osvitce vyroben film, sítotisková matrice se ovrství tekutou světlocitlivou emulzí, která je následně usušena. Na suché „natažené“ síto je přiložen a zafixován film s tiskovým motivem a v osvitové jednotce je pomocí silného zdroje světla vytvrzena světlocitlivá emulze. Díky filmu však není emulze vytvrzena v místech tiskového motivu, z něhož se ve vymývací jednotce odstraní nevytvrzená světlocitlivá emulze a matrice je v zásadě hotová. Po provedení tiskařské práce je vytvrzená emulze v matrici chemicky narušena a z matrice odstraněna, celý proces ovrstvení matrice tiskovým designem se pak na jedné matrici mnohokrát opakuje, dokud nedojde ke zničení samotné sítoviny. Proto nejsou sítotiskové matrice trvalé, ale klient vždy platí pouze za ovrstvení této matrice svým tiskovým designem.

Současnost

Již jsou na trhu první digitální tiskové plotry, které jsou schopny tisku přímo na sítotiskovou matrici a celou výrobu síta podstatně zjednodušují. Jako ve všech začátcích, je tato technologie zatím finančně značně náročnější, než prozatím klasický postup, ovšem předpokládáme, že je jen otázkou času, kdy digitální výroba sítotiskový matric bude běžnou realitou.

Karusel sítotisk
Časté dotazy

Proč se mi nespustí Tvořič?

Pravděpodobně nemáte povolený flashový přehrávač nebo nemáte nainstalovánu jeho aktuální verzi. Ta je volně ke stažení na internetu.

Jak zmenším logo nebo obrázek

Po kliknutí na logo(obrázek) se vedle něj objeví nabídka „mini-nástrojů“. Poslední tlačítko nabídky slouží k zmenšování a zvětšování vybraného objektu.

Jak velké musí být logo nebo nápis natričku?

Při navrhování musí být jasně čitelné bez použití nástroje „Lupa“.

Kolik stojí poštovné?

Příplatek za doručení závisí na ceně objednaného zboží.

Do České republiky je to:

do 350 Kč: 49 Kč
do 700 Kč: 69 Kč
nad 700 Kč: 79 Kč

Mimo Českou republiku:

do 350 Kč: 89 Kč
do 700 Kč: 185 Kč
nad 700 Kč: 235 Kč

V případě dobírky se k aktuální ceně za doručení přičte navíc 34 Kč.

Obrázek mi nejde zvětšit do požadované velikosti. Proč?

Maximální velikost pro tisk je limitována kvalitou (rozlišením) nahraného obrázku. Pro vytisknutí ve větší velikosti použijte obrázek s vyšším rozlišením.

Jaká má být kvalita obrázku pro potisk?

Pro dobrou kvalitu potisku by grafické podklady měly mít rozlišení alespoň 150 DPI (cca. 60 bodů na centimetr) pro zvolenou tiskovou velikost.

Jak odstranit pozadí z vlastního obrázku?

V grafickém editoru (například Adobe Photoshop) odstraňte pozadí pomocí nástroje "Magická hůlka". Obrázek pak uložte ve formátu png-24, který podporuje průhledné pozadí. Tuto úpravu můžete provést sami, případně o ni formou vzkazu k objednávce požádejte nás. Jednoduché úpravy provedeme v rámci objednávky zdarma, u pracnějších úprav se vám ozveme s cenovou nabídkou.

Bude skutečná barva produktu odpovídat barvě na monitoru?

Každý monitor zobrazuje barvy odlišně (podle nastavení a kvality monitoru). Barvy produktů jsme nastavili tak, aby i přes jemné odlišnosti zůstala charakteristika barvy velmi podobná obrazovce.

Jak si vybrat správnou velikost trička nebo mikiny?

U každého podkladu si můžete prohlédnout tabulku velikostí (šířka a výška). Hodnoty můžete porovnat s rozměry oděvu, který vám sedí, a vybrat si správnou velikost. Pro lepší představu je u každého podkladu realistická fotografie.

Snadné vytvoření dárku

Pomocí naší aplikace můžete přímo tady na webu vytvořit pro své blízké nebo obchodní přátele netradiční dárky: Navrhnout potisk na tričko, hrnek, kalhotky nebo na jiný podklad. Překvapte tak vaše přátele nebo rodinu jedinečným dárkem.